Home & Contact Info    Events, Results & Photos   News, Links & FAQ

Results Archive   Generic entry form   Gone Riding Expert Payout Sheet   Gone Riding Points System    Gone Riding class move up notes  Class structures (starting fall of '07) USAC-MTB standard athlete release form  USAC-MTB Rules   USAC-MTB Membership   

2007 Mountain Bike Events 

(all dates and locations subject to change) 

Event Location 

Date

Information / Results / Photos
12 Hours of Oleta -  Team & Solo MTB competition    North Miami, FL (Oleta River State Park)                      

January 6th 

Results

Coconut Cup #3 - South Florida Championship series 

Sunrise, FL (Markham Park) 

January 14th

Results  

Coconut Cup #4 - South Florida Championship series 

Hialeah, FL (Amelia Earheart Park) 

January 28th

Results   

Coconut Cup #5 - South Florida Championship series 

Sunrise, FL (Markham Park) 

February 4th

Results 

12 Hours of Razorback -  Team & Solo MTB competition    Reddick, FL (Razorback MTB Park)                      

February 17th  

 

Results  

 

Coconut Cup #6 - South Florida Championship series 

North Miami, FL (Oleta River State Park)                      

February 25th

Results  

Hospice 100 K - off road bicycle race and ride, benefits Hospice Care of SE Florida and a  memorial to Cindy Feeny. Sunrise, FL (Markham Park) 

March 3rd

Results
SERC #1 - South Eastern Regional Championship Series / AMBC Reddick, FL (Razorback MTB Park)

March 11th

 

Results

 

GSC #1 Georgia State Championship series West Macon, GA (Arrowhead Park)

March 18th 

 

Results  

This event was put on by the Macon chapter of SORBA

SERC #2 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / *Event put on by the Columbia Cycling Club Columbia, TN (Chickasaw Trace trails)

March 25th

 

Results  

SERC #3 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / Southern Classic series /Knobscorcher Bryson City, NC (Tsali trails)

April 1st

Results  

SERC #4 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / GSC #2 Georgia State Championship series Athens, GA (Heritage Park)

April 15th

Results  

XTERRA Ft. Yargo Off-Road Triathlon  Winder, GA (Ft. Yargo State Park) 

April 28th 

Results  
GSC #3 - Georgia State Championship series Ft. Yargo Winder, GA (Ft. Yargo State Park) 

April 29th

Results  

SERC #5 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC   Ducktown, TN ( Tanasi Trails / Ocoee Whitewater Center) 

May 6th

Results

12 Hours of Tsali - Team & Solo MTB competition

Bryson City, NC (Tsali trails) May 19th

Results  

SERC #6 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / GSC #4 Georgia State Championship series Jackson, GA (Dauset Trails)

May 27th

 

Results  

GSC #5 Georgia State Championship series Chatsworth, GA (Fort Mountain State Park)

June 10th

This event was put on by the Ellijay chapter of Sorba

Results  

SERC #7 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / Southern Classic series - Fontana Dam Jam - 15 SERC Bonus Points, Cross-Country Night time Short Track & Downhill race Fontana, NC (Fontana Village trails)

June 16th & 17th

 

Results  

GSC #6 Georgia State Championship series /- 15 GSC Bonus Points / Make up race for the SERC series Columbus, GA (Flat Rock Park)

June 24th

Results  

 

SERC #8 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC  - 15 SERC Bonus Points / Make up race for the GSC series Clemson, SC (Issaqueena Trails) 

July 1st

Results  
GSC #7 Georgia State Championship series - 15 GSC Bonus Points Ellijay, GA (Carter's Lake - Ridgeway Park)

July 8th

 

Results  

 

SERC #9 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / Alabama State Championship Anniston, AL (Cheaha Mountain Trails)

July 15th

 

 

Results  

 

GSC #8 Georgia State Championship series 

This event was put on by the Macon chapter of SORBA

Central Macon, GA (Pig Trail)

Aug 5th

 

Results  

 

13 Hours of Santos - Team & Solo MTB competition (Labor Day Weekend) 

*This event was done in cooperation with the Ocala Mountain Bike Association (OMBA)

Ocala, FL (Santos Trails) September 2nd

Results 

FSC #1 - Florida State Championship Series & Individual Time Trial (Sat 5pm)  Tallahassee, FL (Tom Brown Park) September 15-16th

Results

12 Hours of Dauset    Jackson, GA (Dauset Trails)

September 22nd

Results

FSC #2 - Florida State Championship Series & Team Time Trial (Sat 5pm)  Reddick, FL (Razorback Mtb Park) September

29-30th

Results
FSC #3 - Florida State Championship Series  Jacksonville, FL (Hanna Park October

7th

Results
FSC #4 - Florida State Championship Series  Gainesville, FL (Haile's Trails) October

21st

Results
FSC #5 - Florida State Championship Series  Brandon, FL (Alafia River State Park) October

28th

Results
Cyclo-Cross  #1 - Council for Florida Cyclo-cross series North Miami, FL (Oleta River State Park) November

10th

Results

 

FSC #6 - Florida State Championship Series & 

CC #1 - Coconut Cup South Florida Championship series

North Miami, FL (Oleta River State Park) November

11th

Results
CC #2 - Coconut Cup South Florida Championship series *Make up race for the FSC series. Sunrise, FL (Markham Park) November

18th

Results

 

FSC #7 - Florida State Championship Series    Ocala, FL (Santos Trails)

 

November

25th

Results

CC #3 - Coconut Cup South Florida Championship series

Hialeah, FL (Amelia Earheart Park)            

December

2nd

Results

 

FSC #8 - Florida State Championship Series * Make up race for the Coconut Cup series. 

Ocala, FL (Santos Trails)                

December

9th

Results

 

Hit Counter