Home & Contact Info     

Events, Results & Photos  

News, Links & FAQ   

Contact Information

   

2008 Mountain Bike Events 

Event Location 

Date

Information / Results / Photos
12 Hours of Oleta -  Team & Solo MTB competition    North Miami, FL (Oleta River State Park)                      

January 5th 

Results

Coconut Cup #4 - South Florida Championship series 

Sunrise, FL (Markham Park

January 27th Results

Coconut Cup #5 - South Florida Championship series. Short Track Bonus round on Saturday the 2nd at 5pm.

Hialeah, FL (Amelia Earheart Park

February 2-3rd Results
Kona 12 Hours of Santos (formerly 12 Hours of Razorback) -  Team & Solo MTB competition    Ocala, FL (Santos Trails - Vortex side)                      

February 16th  

Results

Coconut Cup #6 - South Florida Championship series 

North Miami, FL (Oleta River State Park)                      

February 24th Results
Hospice 100 K - off road bicycle race and ride, benefits Hospice Care of SE Florida and a  memorial to Cindy Feeny. Sunrise, FL (Markham Park

March 2nd

Results
SERC #1 - South Eastern Regional Championship Series / AMBC Gainesville, FL (Haile's Trails)

March 16th

Results
12 Hours of the Rock - Off-road motorcycle race Ocala, FL (Hardrock Cycle Park

March 22nd

Results
GSC #1 Georgia State Championship series

This event is put on by the Macon chapter of SORBA

Macon, GA

(Arrowhead Park)

March 30th 

Results

SERC #2 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC  / Southern Classic Series / Knobscorcher Bryson City, NC (Tsali trails)

April 6th

 

Results

GSC #2 Georgia State Championship series Columbus, GA (Flat Rock Park)

April 13th

Results

XTERRA Ft. Yargo Off-Road Triathlon  Winder, GA (Ft. Yargo State Park) - 

YABA website

April 26th 

Results
SERC #3 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / GSC #3 - Georgia State Championship series Winder, GA (Ft. Yargo State Park) - 

YABA website

April 27th

Results 
SERC #4 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC   Ducktown, TN (Tanasi Trails / Ocoee White Water Center)

May 4th

Results 

12 Hours of Tsali - Team & Solo MTB competition

Bryson City, NC (Tsali trails) May 17th Results 

USAC results 

SERC #5 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / GSC #4 Georgia State Championship series Farmington, GA (Heritage Park)

May 25th

 

Results 

 

GSC #5 Georgia State Championship series

This event is put on by the Ellijay Chapter of SORBA

Ellijay, GA (Carter's Lake - Ridgeway Park)

June 8th

Results 
SERC #6 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / *Individual Time Trial on Saturday at 5pm *Make up race for the GSC series Clemson, SC (Issaqueena Trails)

June 14th & 15th

 

Results 
GSC #6 Georgia State Championship series / Georgia State Games / * 15 Bonus points for XC   * Individual Time Trial on Sat 5 pm w/up to 5 bonus points.  *Make up race for the SERC series Eatonton, GA (Rock Hawk Effigy & Trails)

June 21st & 22nd

Results 
SERC #7 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC   Chattanooga, TN (Raccoon Mtn.

June 29th

Results 
SERC #8 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC / Alabama State Championship Anniston, AL (Cheaha Mountain Trails)

July 13th

 

Results 

Race course map

GSC #7 Georgia State Championship series

This event is put on in association with the Ellijay Chapter of SORBA

Chatsworth, GA (Fort Mountain State Park)

July 20th

Results 

Race course map

SERC #9 - South Eastern Regional Championship Series  / AMBC *Downhill race and Night Short Track on Saturday. Fontana, NC

(Fontana Village Resort)

July 26-27th

 

Results 

Down Hill race course map

GSC #8 Georgia State Championship series

*This event is put on by the Macon chapter of SORBA

 

Macon, GA (GICH - Pig Trail)

August 3rd 

Results 

8 Hours of  San Felasco (8 hours of Labor)- Team & Solo MTB competition (Labor Day Weekend) 

 

Alachua, FL (San Felasco Trails) August 31st Results
Tsali Challenge Off Road Triathlon - Paddle, Run & Bike  Bryson City, NC (Tsali trails) September 6th-7th Results
FSC #1 - Florida State Championship Series & Individual Time Trial (Sat 5pm) / Sunday cross country. Gainesville, FL (Haile's Trails) September 13-14th Results
12 Hours of Dauset    Jackson, GA (Dauset Trails)

September 20th

Results

Course Map

FSC #2 - Florida State Championship Series  Fernandina Beach, FL (Ft. Clinch State Park) September

28th

Results

Course Map

FSC #3 - Florida State Championship Series & Team Time Trial (Sat 5pm)  Tallahassee, FL (Tom Brown Park) October

11th-12th

Results
FSC #4 - Florida State Championship Series  Lithia, FL (Alafia River State Park) October

26th

Results
FSC #5 - Florida State Championship Series / Coconut Cup South Florida series CC #1  North Miami, FL (Oleta River State Park) November

2nd

Results

Course Map

FSC #6 - Florida State Championship Series  / Coconut Cup South Florida series CC #2 Alva, FL (Caloosahatchee Regional Park) November

16th

Results

Race course map

FSC #7 - Florida State Championship Series    Alachua, FL (San Felasco Trails)

 

November

30th

Results

Course Map

CC #3 - Coconut Cup South Florida Championship series 

*Make up race for the FSC series

Hialeah, FL (Amelia Earheart Park)   

December

7th

Results

Course Map

FSC #8 - Florida State Championship Series  

*Make up race for the CC series

Ocala, FL (Santos Trails)            

December

14th

Results

Course Map

Hit Counter